دلایل محافظت از ریشه فرش

از مهمترین دلایل محافظت از ریشه فرش می توانیم به موارد ذیل اشاره داشته باشیم :
محافظت از ریشه فرش سبب می شود که فرش کثیفی کمتری را به خود بگیرد.
ریشه ها پوسیده نشود و در واقع عمر فرش افزایش یابد.
باعث جلوگیری از خرابی می شود که به سبب کنده شدن ریشه فرش ایجاد شده است.

موجب می شود که قیمت فرش به سبب خرابی کاهش پیدا نکند.
سبب خواهد شد که ریشه ها حالت اولیه خود را حفظ کنند و نامنظم نشوند.
همچنین محافظت از ریشه فرش از آسیب به سایر قسمت های فرش جلوگیری می کند.

چرا از چسب پهن نباید برای محافظت از ریشه فرش استفاده کرد؟

دلایلی وجود دارد که نباید از چسب پهن برای محافظت از ریشه فرش ها استفاده کرد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم :
چسب پهن که برای ریشه فرش مورد استفاده قرار می گیرد با گذشت زمان و رفت و آمدها قدرت چسبندگی خود را از دست می دهد و باید به صورت مرتب تعویض شود.
زمانی که چسب پهن کنده و تعویض می شود احتمال این که ریشه فرش کنده شود بسیار زیاد است.

در بسیاری از موارد اثرات چسب پهن بر روی ریشه خواهد ماند و حتی زمانی که شسته می شود اثرات چسب از بین نمی رود.
استفاده ار چسب پهن بدلیل مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت چسب در دراز مدت سبب آسیب دیدن ریشه فرش شما خواهد شد و ضرر مالی وارد خواهد کرد.

یکی از مهمترین روش های محافظت از ریشه فرش ، گره زدن ریشه فرش است این کار باید در همان موقع که خرید فرش جدید را انجام می دهید انجام شود. گرده زدن ریشه موجب خواهد شد که ریشه ها خراب نشوند و همچنین از وارفتگی آنها نیز جلوگیری می کند. یکی دیگر از مزیت های گره زدن این است که زمانی که فرش جارو کشیده می شود ریشه های آن کنده نخواهند شد. هر چند در نگاه اول گره زدن ریشه فرش ساده به نظر می رسد اما یک کار تخصصی است که باید صحیح انجام بگیرید و اگر گره زدن را بلد نیستید آن را به یک متخصص بسپارید.
احتمالا شما هم شنیده اید میتوان فرش های نو و کهنه ماشین و دستباف را ریشه زد. در این مقاله قالیشویی به بررسی ریشه زنی فرش دستباف و ماشینی می پردازیم.
فرقی نمی کند فرش شما ماشینی باشد یا دستباف؛ فرش ها به مرور زمان و پا خوردن فرسوده می شوند. یکی از قسمت هایی که فرسودگی فرش بسیار واضح و مشخص می باشد. ریشه فرش می باشد. و یکی از راه های تشخصی اصالت فرش ریشه های فرش می باشد. اما اگر ریشه فرش از بین رفته باشد، یا ریشه ریخته باشد، یا پاره شده باشد میتوان فرش را به حالت اولیه بر گرداند؟ پاسخ این سوال مثبت است. اما نوع ریشه کاملا بسته به نوع فرش شما دارد.
هر چند لزومی ندارد فرش شما فرسوده باشد تا ریشه های آن را عوض کنید! یکی از علت های رایج برای تغییر ریشه فرش، تغییر رنگ یا مدل ریشه می باشد. برخی افراد تمایل دارند رنگ ریشه های خود را تغییر دهند تا با دیگر وسایل منزل هماهنگی بیشتر داشته باشد. و یا مدل های ریشه های جدیدتر یا زیباتری انتخاب می کنند.
همانطور که میدانید فرش های دستباف تنوع بسیار بالایی دارند. و به هیمن علت تنوع ریشه هم وجود دارد. انتخاب مدل ریشه توسط مشتری انجام می شود. هرچند هنگام بازدید کارشناس نوع ریشه های مرسوم و مناسب برای فرش ها اعلام می شود. در صورتی که درباره نوع ریشه سوال دارید، از یک کارشناس راهنمایی بگیرید. زمانی تقریبی ریشه زنی فرش دستباف  بسته به نوع ریشه و میزان ریشه فرشهای شما دارد. هنگام تحویل فرش به قالیشویی زمان تقریبی را سوال کنید.

چرا باید از ریشه فرش محافظت و مراقبت کنیم؟

  • افزایش طول عمر فرش
  • زیبا ماندن ظاهر فرش
  • در صورت عدم مراقبت و نگهداری و خرابی فرش باعث کاهش قیمت فرش خواهد شد
چگونه از ریشه فرش محافظت کنیم؟

فرش یکی از با ارزشترین و مهمترین وسایل منزل میباشد که مراقبت نکردن و نرسیدن به فرش باعث ایجاد پوسیدگی، پارگی و زرد شدن ریشه های فرش خواهد شد.یکی از مهمترین قسمت های فرش که نیاز به رسیدگی و نظافت دارد، ریشه فرش است.زیرا که آسیب دیدن ریشه فرش ممکن است به مرور زمان به خود فرش نیز آسیب برساند. معمولا پس زمینه فرش ها تیره هستند،گرچه ممکن است حاشیه فرش رنگ روشنی داشته باشد اما غالبا با این تفاسیر هم پس زمینه فرش تیره است با این حال اما ریشه فرش سفید است و کدر شدن یا زرد شدن ریشه فرش دقیقا به چشم خواهد خورد.حال سوال اینجاست که چگونه از ریشه فرش محافظت کنیم؟

روش های محافظت و جلوگیری از پوسیدگی و تغییر رنگ ریشه فرش
  • اولین کاری که برای محافظت از ریشه های فرش باید انجام داد گره زدن ریشه ها بعد از خرید فرش است.این کار از خراب شدن و وارفتن ریشه فرش جلوگیری میکند و در هنگام جارو کردن،ریشه های فرش کنده نمیشوند.شاید به ظاهر گره زدن ریشه فرش کاری ساده به نظر برسد اما درواقع اینطور نیست.اگر گره زدن ریشه فرش را نمیدانید بهتر است از یک فردی که تخصص انجام این کار را دارد کمک بگیرید.
  • یکی از اشتباهات رایج در محافظت از ریشه های فرش استفاده از چسب پهن است.این کار شاید در ظاهر از ریشه ها محافظت کند.اما در صورت نیاز به شسته شدن فرش با مشکلاتی مواجه میشود که بهترین قالیشویی هم نمیتواند آن را درست کند.به چند دلیل نباید از چسب برای محافظت ریشه فرش استفاده کنید: – درصورتی که بخواهید چسب را بکنید،احتمال کنده شدن ریشه فرش زیاد است. – اثر چسب حتی پس از کندن آن بر روی ریشه فرش باقی میماند و به مرور زمان باعث جذب چرک و کثیفی میشود که با بهترین دستگاهی قالیشویی و بهترین مواد شوینده از بین نمیرود. – چسب زدن به ریشه فرش باعث خسارات جبران ناپذیری میشود. – به مرور زمان چسب قدیمی کنده میشود و شما باید چسب جدید را جایگزین کنید. بهترین روش برای محافظت از ریشه های فرش استفاده از کاور های مخصوص این کار است.همانطور که از اسم این وسیله پیداست یک کاور است که برای محافظت از ریشه های فرش استفاده میشود.این کاور ها هیچ نوع چسبی ندارند و ریشه های فرش را داخل خود نگه میدارند و از کثیفی و خراب شدن ریشه ها جلوگیری میکنند و حتی در اثر رفت و آمد هم کنده نمیشوند.دیگر مزیت این کاور ها این است که با توجه به جریان هوایی که در داخل کاور برقرار است از پوسیدگی کاور در طولانی مدت جلوگیری میکند.البته بهتر است ک هر چند وقت یه بار این کاور ها را با کاور های جدید جایگزین کنید.